Language: de en it pl pt-br ro

Witamy na stronach instrukcji obsługi systemu operacyjnego siduction™ GNU/Linux

Uwaga! Strony podręcznika są tymczasowo opracowywane - gdy są pytania lub problemy prosimy o kontakt w IRC lub poprzez mail do quidam77 małpa web kropka

siduction to gra słów z , jest ono nazwą kodową niestabilnej gałęzi dystrybucji Debian i seduction w sencie uwodzenia.

siduction jest systemem operacyjnym bazującym na jądrze Linuxa oraz projekcie GNU, z aplikacjami/programami z gałęzi Debian utrzymującą jej rdzenne wartości, umowę społeczną oraz DFSG Debiana.

To oznacza - nie musisz czekać na wyjście wersji co sześź miesięcy. Raz zainstalowany siduction wraz z wybranymi aplikacjami wystarczy. Codzienna, cotygodniowa, comiesięczna aktualizacja systemu powoduje, że twój system i aplikacje są zawsze aktualne.

Warto zauważyć, że siduction używa niestabilnej gałęzi systemu Debian (sid) - i ze względu na jego charakter, musisz być przygotowany na używanie Terminalu.

W ten sposób będziesz miał system zawsze na czasie i będziesz mógł korzystać z najlepszych narzędzi które są wynikiem współpracy siduction z Debian 'sid'.

Jak korzystać z tej instrukcji

Podręcznik obsługi systemu operacyjnego siduction jest nawiązaniem do zapoczątkowania nauki lub przypomnienia sobie wiadomości o siduction nie tylko w stopniu podstawowym. Swym zasięgiem obejmuje nie tylko podstawowe wiadomości o systemie ale wyczerpuje także wiele kompleksowych zagadnień i pomoże ci w administracji systemu siduction.

Uwagi ogólne

Instrukcja jest podzielona na popularne działy, np. temat dotyczący partycjonowania znajduje się w dziale Partycjonowanie twardego dysku, a tematy dotyczące Internetu/WIFI są zgrupowane w dziale Internet i sieć.

Aby uzyskać pomoc dotyczącą konkretnych programów bądź aplikacji (nazywanych pakietami) ktore są preinstalowane lub które sam zainstalowałeś, odwiedź na stronie internetowej forum pomocy, FAQ, instrukcje online i/lub wybierz help z menu programu.

Większość dobrych programów oferuje pomoc poprzez wywołanie funkcji man w terminalu. Można również sprawdzić, czy w podanej ścieżce /usr/share/doc/<nazwa pakietu> znajduje sie plik pomocy.

Jeśli masz chwilkę czasu to przeczytaj proszę "Szybki start z siduction"

Niektóre tematy nie mogły zostać zgrupowane lub wymagają osobnego omówienia. Jak w każdej nowej dokumentacji także i u nas pojawiają się błędy/pomyłki/literówki. Proszę nam wybaczyć. Mamy nadzieję, że nie będą to błędy merytoryczne.

W miarę, jak siduction będzie wzrastał, coraz więcej dokumentacji zostanie dodane do instrukcji i jesteśmy pewni że będzie wartościowym źródłem informacji.

Zdecydowaliśmy sie do wsyzstkich użytkownikow zwracać na „ty“ - jak zwykle w scenie linuxowej.

W tym miejscu „Serdecznie witamy!" - dziękujemy również za zainteresowanie siduction.

Drukowanie instrukcji

Drukowanie plików instrukcji w formie 'portretu' (orientacja pionowa) nie pozwala na umieszczenie tekstu z ramek z kodem poza granicami marginesów.

Proszę brać pod uwagę że linuks może zawierać konsolowe komendy do 120 znaków, a zwykle więcej niż może zmieścić typowa strona A4 ustawiona w formie portretu, czcionka 12 pt.

Dlatego ustaw w ustawieniach drukowania orientację poziomą - Landscape.

Prawa autorskie

Cała zawartośc jest zastrzeżona prawami autorskimi © 2006-2012 i wydana na licencji GNU Free Documentation License. Pozwolenie na kopiowanie, dystrybuowanie i/lub modyfikowanie tego dokumentu jest udzielone na zasadach GNU Free Documentation License, wersja 1.2 lub każdej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation; bez niezmiennych sekcji, bez tekstów okładek.

Prawa zastrzeżonych markek lub prawa autorskie są własnością ich właścicieli, niezależnie czy określone, czy nie.

E&OE

Oświadczenie o zrzeczeniu się odpowiedzialności:

To jest oprogramowanie eksperymentalne. Korzystasz z niego na własne ryzyko. Projekt siduction, jego twórcy i członkowie zespołu nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności w żadnych okolicznościach za zniszczenie sprzętu i oprogramowania, utratę danych lub inne bezpośrednie lub pośrednie szkody powstałe w wyniku użycia tego oprogramowania. Jeśli nie zgadzasz się z tymi warunkami, nie wolno ci używać tego oprogramowania, ani dalej go dystrybuować.

Spis treści

Jeśli pasek nawigacyjny i / lub elementy menu nie pojawiają się poprawnie, upewnij się, że minimalna czcionka twojej przeglądarki jest ustawiona na wartość nie większą niż 12 lub idealnie 10. Użytkownicy Netbooków muszą pomniejszyć obraz (Ctrl -) żeby zobaczyć menu, lub użyć tego spisu treści.

Wstęp
Pobieranie i wypalanie obrazów płyt
Tryb Live
Terminal/Konsola
Start systemu
Partycjonowanie dysku twardego
Instalacja systemu
Karty graficzne, monitory i sterowniki & xorg.conf
Menadżery okien
Konfiguracja serwera
Internet i sieć
Aktualizacje i zarządzanie pakietami
Administracja systemem
Strona ostatnio modyfikowana 19/01/2012 2000 UTC